Gmina Piecki przystąpiła do realizacji programu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” – na rok 2025, w zakresie Modułu II. Program będzie współfinansowany z dotacji celowej budżetu państwa.
Rada Gminy Piecki w dniu 10 lutego 2025 r., podjęła Uchwałę nr XI/80/25 w sprawie przyjęcia programu osłonowego ,,Korpus Wsparcia Seniorów” dla mieszkańców Gminy Piecki na rok 2025.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach prowadził rekrutację do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025 (opaski bezpieczeństwa).
Do uczestnictwa w programie zostały zakwalifikowane osoby spełniające kryteria Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025 Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz spełniły warunek zamieszkiwania na terenie Gminy Piecki, a także dokonali zgłoszenia w formie pisemnej bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach.
Program skierowany jest do 30 osób z Gminy Piecki prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki lub wsparcia.
Celem Programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 60 lat i więcej przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.
Opieka na odległość jest nowoczesną formą wsparcia osób starszych, chorych, po przebytych zabiegach, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób samotnych i osób, których nieprzewidywalność stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybszej pomocy (w tym pomocy medycznej). Głównym narzędziem wykorzystywanym przy realizacji programu są opaski bezpieczeństwa.
Opaska bezpieczeństwa jest bardzo prosta w obsłudze, wyposażona m.in. w funkcje:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS (wywoływanie alarmu)
- lokalizator GPS
- czujnik zdjęcia opaski
- detektor upadku
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (pomiar pulsu, saturacji).
Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia senior poprzez wciśnięcie przycisku alarmowego znajdującego się na opasce łączy się ze stale gotową do interwencji centralą (pracownikiem medycznym, opiekunem medycznym, pielęgniarką). Po odebraniu zgłoszenia alarmowego dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.
W zależności od sytuacji pracownik medyczny może zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia seniora (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.
Korzyści dla seniora i jego bliskich:
- opieka całodobowa 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne,
- natychmiastowa reakcja w przypadku złego samopoczucia bądź w sytuacji zagrożenia życia,
- odciążenie opiekunów osób starszych.
Udział w Module II Programu jest bezpłatny. Program realizowany będzie do 31 grudnia 2025 r.